Profilaktyka powinna być prowadzona wielokierunkowo, ale najważniejsze jest to, co na co dzień pacjent sam robi ze sobą i swoimi zębami.

  1. Propagowanie prawidłowych nawyków dietetycznych. Najważniejsze jest nie podjadanie między posiłkami głównymi i redukcja cukru w diecie
    Np.(śniadanie, 2 śniadanie, lunch, podwieczorek, kolacja, na tym koniec, po miedzy posiłkami najlepiej dozwolona jedynie woda lub kawa, herbata bez cukru i bez mleka, cytryny, śmietanek, itp.), jako warunek procesu remineralizacji zdemineralizowanego podczas posiłku szkliwa
  2. Słodycze, soki i napoje gazowane, najlepiej ograniczyć do raz w tygodniu. Do zaspokajania głodu w szkole dziecko nie powinno dostawać słodkich wafelków i soków.

    PAMIĘTAJ
    NAPOJE GAZOWANE(RÓWNIEŻ WODA), WODY CYTRYNOWE, TRUSKAWKOWE…I SOKI SĄ ODPOWIEDZIALNE ZA ROZPUSZCZANIE SIĘ SZKLIWA ZĘBÓW, CZYLI TZW EROZJĘ ZĘBÓW
    Należy wypracować u dziecka odruch płukania jamy ustnej niegazowaną wodą od razu po spożyciu soku

  3. Od pojawienia się pierwszego zęba mniej więcej do 10 roku życia rodzice powinni dzieciom myć zęby pastą z fluorem. Oczywiście z udziałem wkładu pracy dziecka.
  4. Nie zaleca się płukania ust po myciu zębów, aby nie wypłukiwać obecnego, pochodzącego z pasty do zębów fluoru ( zakładając, że pasta jest prawidłowo dostosowana do wieku dziecka).
  5. Dzieci do 10 roku życia nie powinny używać nitek dentystycznych ( w trosce o brodawki dziąsłowe, które stanowią najlepszy wypełniacz przestrzeni międzyzębowych.)
  6. Wizyty, badania stomatologiczne, powinny rozpocząć się począwszy od ok. 3.roku życia, a od pojawienia się pierwszych stałych trzonowców wskazane jest uzupełnianie badania zdjęciami radiologicznymi skrzydłowo-zgryzowymi.
  7. Lakowania zębów szóstych jest refundowane w ramach NFZ do ukończenia 7 roku życia. Zazwyczaj zęby te ( pierwsze stałe zęby trzonowe) wyrzynają się w wieku 5-7 lat. Zdarzają się jednak przypadki, że zęby te wyrzynają się później. Ważne jest, aby rodzice zgłosili się do stomatologa od razu po pojawieniu się stałych zębów, zanim zaatakuje je próchnica.
  8. Wskazanie jest lakowanie zębów siódmych( około12-14 lat), a przy małej odporności na próchnicę również czwórek i piątek (około 9-12 lat)

PAMIĘTAJ
PIERWSZE STAŁE TRZONOWCE( ZĘBY 6) ORAZ ZĘBY SIÓDME, WYRZYNAJA SIĘ ZA TRZONOWCAMI MLECZNYMI I NIE TOWARZYSZY IM WYPADANIE ZĘBÓW MLECZNYCH.